1. Jelenlegi pénzügyi rendszer tulajdonságai
A jelenlegi pénzügyi rendszerben három intézmény teremti a pénzeket: a jegybank, a bankok és az államkötvények. A jegybankoknál a devizatartalék-képzés, a bankoknál a vállalati és a lakossági hitelezés, az államkötvényeknél az állami túl-, illetve alulköltekezés és az államadósság kamatai a legfontosabb pénzteremtési módok.
A pénzteremtő intézmények feljegyzéseinek változásait nyomon követve a legfontosabb pénzteremtési folyamatok megragadhatók. A pénzügyi folyamatok megértéséhez szükséges tudni, hogy a gazdaságban megjelenő friss pénz vagy gazdaságot élénkít, vagy árszínvonalat emel.
A jelenlegi pénzügyi rendszer megértéséhez azt is tudni kell, hogy a jegybankok, leegyszerűsítve, egyetlen hüvelykujjszabályt követnek: magasabb infláció esetén kamatot emelnek, alacsonyabb infláció esetén pedig kamatot csökkentenek, illetve tovább lazítják a pénzügyi feltételeket.
A centrumországokat elsősorban egyre nagyobb eladósodás jellemzi. Ennek oka, hogy a gazdaság számára és a jegybanki cél elérése szempontjából szükséges friss pénzek eladósodás útján keletkeznek. A jelenlegi pénzügyi keretrendszer egyre nagyobb eladósodásba hajszolta a gazdaságokat.
A periféria jegybankjai magas kamatokkal igyekeztek „küzdeni” az infláció ellen; a magas kamatok azonban itt elsősorban jelentősen megnövelték az államadósság kamatterheit. A periféria államai a költségvetési hiánycélok tartása érdekében jelentős mértékben alulköltekeztek, pénzt vontak ki a gazdaságból; azaz a jegybanki magas kamatok a gyakorlatban állandó megszorításokra kényszerítették a periféria gazdaságait, és állandó pénzszűkét eredményeztek.
Pénzteremtő intézmények egyszerűsített mérlegei ábra
