Egekbe szökő ingatlanárak
Az egyre nagyobb eladósodás – a mérlegegyenlőségek miatt – egyre nagyobb pénzmennyiség-állományt eredményez. A megtakarítók az újonnan megszerzett pénzek egy részét a korlátosan rendelkezésre álló reáleszközökbe (ingatlanok, részvények, műkincsek, nemesfémek) fektetik; tendenciózusan egyre feljebb tolva ezek árát, vagy a másik oldalról nézve: egyre jobban leértékelve a hazai pénzt.
A csökkenő, nullaközeli kamatok szintén a reáleszközök áremelkedését fűtik. Nulla körüli hozamok esetén a folyamatos nyereséget termelő befektetés értéke a végtelen felé tarthat és bizonytalanná válhat. Például amennyiben a bank a belátható jövőben nem fizet kamatot, egy adott megvásárolható lakás pedig évi 2 millió forintért kiadható, úgy 50, 100, de akár 200 millió forintért is kedvezőbbnek tűnhet a lakás megvásárlása, mint ugyanezen összeg bankba helyezése. Mind a centrum-, mind a perifériaországok esetében erős együttmozgás figyelhető meg az ingatlanok árváltozása és a pénzmennyiség-változás között.
Az emelkedő reáleszközárak kedvezően hatnak az ingatlanokkal már rendelkezők vagyonára, ugyanakkor tovább tágítják a vagyoni egyenlőtlenségeket a társadalomban. Az egekbe szökő árak főleg az ingatlanpiacon eredményeznek visszás helyzetet. Az egyik oldalon a már vagyonnal rendelkező vagy kedvezményes finanszírozáshoz hozzáférő befektetők igyekeznek minél több ingatlant vásárolni befektetési célból. A másik oldalon azonban a társadalom vagyonnal még nem rendelkező része, például a szülői anyagi támogatásban nem részesülő fiatalok nehezen jutnak saját otthonhoz.
A jelenlegi pénzügyi rendszerben az ingatlanok jelentősebb áresése esetén számos meglévő jelzáloghiteles adóssága a jelzálogingatlan értékét közelítené. Az adósok vagyonvesztesége csökkentené a fogyasztói bizalmat, ami kereslet-visszaesést és kapcsolódó ördögi köröket eredményezne. Ezen fejlemények következtében azonban a jegybank olyan mértékű lazításra kényszerülne a recesszió, defláció és a teljes pénzügyi rendszer összeomlásának elkerülése érdekében, amely az ingatlanárakat a korábbi szintre emelné vissza.
Kapcsolódó cikkek:
Banki pénzteremtés
Eladósodási kényszer
Leértékelődő árfolyam, magas infláció
Pénzszűke a hazai gazdaság számára – alacsonyabb gazdasági növekedés