Devizatartalék-képzés
A különböző országok pénzeinek részben mesterséges alá-fölé rendeltsége adja a devizatartalékolás alapját. Ez az alá-fölé rendeltség egyfajta pénzügyi kizsákmányolást eredményez a nemzetközi térben.
A devizatartalékolás során a perifériaországok jegybankjai a centrumországok államkötvényeire tesznek szert, amivel szemben jegybankpénzt teremtenek. Mivel a periféria jegybankjai a centrumországok államadósságát „tartalékként” használják, ezek az adósságok – állományi szinten folyamatos megújítások mellett – a gyakorlatban lejárat nélküliek. Viszont amennyiben egy adósságnak nincs lejárata, az nem is igazi adósság, legfeljebb egyfajta részesedés.
Így a devizatartalékolás során a perifériaországok jegybankjai a gyakorlatban pénzt teremtenek a centrumországok számára. A devizatartalékolás nyertesei részben a centrumországok államai, részben azonban azok bankjai. A centrumországok bankjai ugyanis számlapénzteremtéssel juthatnak államkötvényekhez, amelyek pedig felhasználhatók a perifériaországok jegybankpénzeinek megszerzésére.
A devizatartalékolás eredményeképpen végezetül áruk áramlanak a perifériáról a centrumba, cserébe a centrum devizatartalékkal látja el a perifériát. A dollár kiemelt szerepe teszi lehetővé, hogy az Egyesült Államok, illetve más centrumországok folyamatosan többet importáljanak, mint amennyit exportálnak a világ más országaiba.
2021-ben a globális devizatartalékok meghatározó része, közel 60 százaléka dollárban volt; további közel 20 százalékot tett ki az euró, és közel 5 százalékot az angol font. Egyes országok szinte kizárólag egyfajta devizát tartalékolnak. Szinte kizárólag dollárt tartalékolnak a Közel-Kelet országai, Dél-Amerika országai (Brazíliát, Chilét és Kolumbiát leszámítva) és számos afrikai ország; Közép-Kelet-Európa országai és a 14 volt afrikai gyarmati ország pedig kizárólag eurót tartalékol.
Más országok többféle devizát (leginkább dollárt, eurót, kisebb mértékben fontot, illetve kínai renminbit) tartalékolnak egyszerre. Az angol font a legmeghatározóbb, de nem kizárólagos deviza a tartalékok között Kanadában, Chilében és Új-Zélandon.
Kapcsolódó cikkek:
Devizatartalék-képzés – mint pénzteremtés