Kedvezményes banki hitelnyújtás

A jegybankhoz hasonlóan, illetve még inkább, a bankok kvázi pénzt teremthetnek érdekköreik számára. Egy betéteket megtartani képes bank ugyanis rendkívül kedvező kamatozás mellett nyújthat hitelt; például akár 20 évre a tulajdonosi érdekkörébe tartozó vállalkozás számára, amely hitelt 20 év múlva újra megújíthatnak.

Hasonló pénzügyi tartalom valósul meg, amikor a bank tulajdonosi érdekkörébe tartozó vállalkozás kötvényeket teremt; ezeket a bank megvásárolja, majd az állományt folyamatosan megújítja és tartja. A kedvezményes kölcsön felhasználható például államkötvény, ingatlan, részvény, vállalkozás vagy egyéb eszközök vásárlására.

Elméletben szabályok korlátozzák a bankokat abban, hogy a tulajdonosi érdekkörükbe tartozó vállalatoknak hitelt nyújtsanak, valamint hogy számukra arányaiban túl sokat hitelezzenek. A gyakorlatban azonban nem mindig lehet megállapítani, hogy ki a tényleges tulajdonosa egy adott vállalkozásnak.

A kedvezményes hitelezés a gyakorlatban szürke zónát jelent. A skála egyik végén a saját érdekkör számára a piacinál valamivel kedvezőbb feltételek mellett nyújtott hitel, a másik végén az ajándék pénzteremtés áll. Amennyiben a pénzügyi rendszer nem megfelelően szabályozott, a banki érdekkörök ezt kihasználva akár jelentős mennyiségű pénzt is teremthetnek saját maguk számára.

A „kedvezményes hitelezésre” egy szélsőséges példa az ukrán Privátbank esete. Az ukrán állam a bankot 2016-ban közel 5 milliárd dolláros mentőcsomaggal volt kénytelen ellátni a bankban keletkező veszteségek miatt. Ezt a bankmentést közvetetten az IMF mentőhitele finanszírozta. Ekkor vált világossá az is, hogy a bank vállalati hiteleinek 97 százaléka valójában a tulajdonosi érdekkörhöz tartozó vállalatokat „finanszírozta”. A bank tulajdonosai tehát akár ennyi pénzt is teremthettek saját maguk számára.

 

Kapcsolódó cikkek:

Banki pénzteremtés

„A bankok pénzügyi közvetítők.”

Banki pénzteremtést támogató szabályozás

Banki kamatkülönbözet

Ajándékbiztosítások